DĚTSKÝ PARLAMENT ZASADIL DVA JAVORY. GEORGE A EVŽENA

Publikováno: 12.11.2020

Členové dětského parlamentu zasadili v ulici Osvobození dva javory a přispěli tak vlastními silami ke vzniku nové aleje, která ode dneška lemuje chodník vedoucí od Koulovny ke skateparku. V tomto místě bylo za jedno odpoledne vysázeno celkem dvacet nových stromů.

Na vzniku javorového aleje se podíleli zájemci z řad orlovské veřejnosti. Po odborné a technické stránce zajišťovala výsadbu místní firma Talpa. "V této lokalitě bylo dnes vysázeno osmnáct javorů mléčů a dva jírovce červené. Naším úkolem byla jak příprava výsadby pro veřejnost, která obnáší vykopání jam, navezení substrátu, hnojiva a veškerého pomocného materiálu, tak její odborné dokončení a úklid pracoviště," přiblížil průběh výsadby ředitel firmy Talpa Ing. Lech Rzeszut.

Dětský parlament Orlová u této akce samozřejmě nemohl chybět a do sázení se pustil opravdu s vervou. "Vůbec jsme neváhali, když jsme se o této možnosti dozvěděli. Jsme rádi, že jsme mohli Orlové pomoct k tomu, aby byla ještě zelenější, a těší nás, že jsme si za nás mohli vysadit strom, vlastně dokonce dva. Taky jsme je hned pojmenovali. První je George a ten vzadu je Evžen," řekla předsedkyně Dětského parlamentu Orlová Agáta Meslová.

Jako první se lopaty chytil Alex Koleček, který na místě odvedl asi největší kus práce. "Není to nic jednoduchého sadit stromy. To zakopávání děr je docela záběr na bedra a to kůlování je taky hodně náročné, taková venkovní posilovna, ale mám z toho dobrý pocit," svěřil se Alex.

Výsadbu javorové aleje se podařilo zrealizovat díky dotačnímu programu ministerstva životního prostředí na podporu komunitní výsadby listnatých stromů na veřejných prostranstvích. Konkrétně se jedná o dotační výzvu Výsadba stromů vyhlášenou v rámci Národního programu Životní prostředí a financovanou ze Státního fondu životního prostředí.

O den dříve bylo vedle příjezdové cesty k zimnímu stadionu stejným způsobem vysázeno šest dubu letních. Tuto výsadbu se podařilo zrealizovat za finanční podpory Nadace ČEZ.

Počet zhlédnutí: 111


Zpět na aktuality