Jak se funguje mokřad a kde je v Lutyni nejtepleji? Na Dni Země v DDM jsme s dětmi objevovali taje přírody a map
19.5.2026
Letošní oslavy Dne Země v Orlové se nesly ve znamení jednoho z nejdůležitějších témat současnosti – vody v krajině a mokřadů. V Domě dětí a mládeže (DDM) Orlová vyrostlo v rámci celotýdenního programu několik tematických stanovišť. Mezi nimi nechybělo ani to naše, které připravili zaměstnanci města Orlová z projektu LIFE COALA a posilami z oddělení územního plánování.
Naším cílem bylo ukázat dětem, že ekologie, mapy a moderní technologie mohou být obrovská zábava. A soudě podle nadšení školáků i dospělých se to stoprocentně povedlo!
Od třídění zvířátek po teplotní mapy Lutyně
Program jsme ušili na míru věku návštěvníků, takže si na své přišel úplně každý:
-
Mladší děti se proměnily v malé zoology. Jejich úkolem bylo správně roztřídit zvířátka a poznat, která do zdravého mokřadu neodmyslitelně patří a která by v něm naopak hledala domov marně.
-
Starší školáci si vyzkoušeli práci s reálnými daty. Pracovali s mapou tepelných ostrovů a přiřazovali konkrétní teploty k jednotlivým částem městské části Orlová-Lutyně. Na vlastní oči tak viděli, jaký vliv má zeleň a voda na mikroklima v místě, kde denně žijí a chodí do školy.
Skok jako pravý Skokan a zasloužené odměny
Zlatým hřebem pro všechny věkové kategorie byl tzv. „mokřadní skok“. Děti si ve skoku do dáli mohly naživo vyzkoušet a porovnat své atletické výkony s těmi nejlepšími skokany z říše žab. Na vlastní kůži tak zjistily, jak daleko dokáží jednotlivé druhy našich obojživelníků doskočit.
Za své úsilí a správná řešení domů nikdo neodešel s prázdnou. Děti si z našeho stanoviště odnesly placku a omalovánku se zvířátky. Po splnění všech stanovišt si navíc vybíraly z bohatého společného banku, do kterého vedle DDM přispělo jak město Orlová, tak projekt LIFE COALA.
Celá akce měla úžasnou atmosféru a skvělou návštěvnost. Během celého týdne (20. - 24.4.2026) naším stanovištěm prošlo okolo 500 dětí z mateřských a základních škol. Ve čtvrtek odpoledne se navíc brány otevřely veřejnosti a program si užilo 25 rodin s dětmi.
Velké poděkování patří DDM Orlová za perfektní organizaci celého týdne a kolegům z územního plánování za pomoc s obsluhou stanoviště. Společně jsme ukázali, že Orlová má o ekologická témata a budoucnost naší krajiny obrovský zájem. Děkujeme všem, kteří dorazili!






